EU4Skills. Роль центрів кар’єри у професійній освіті: наші спільні здобутки
⠀⠀10 березня 2023 року, Київ. Всеукраїнська конференція «Роль центрів кар’єри у професійній освіті: наші спільні здобутки». Тут організатори не перестають дивувати місцем проведення. Цього разу обрано локацію Освіторія HUB (https://hub.osvitoria.org/) – затишна місцина, що стимулює та надихає на плідну роботу з зазначеного вище напрямку.
⠀⠀Сучасні проблеми профорієнтації, кращий досвід роботи центрів кар’єри закладів П(ПТ)О та їхній подальший розвиток. Про це йшла мова на конференції.
⠀⠀Захід розпочато з вітальних слів Міністра освіти і науки України – Сергія Шкарлета, який підняв питання розширення мережі закладів, що можуть стати центрами кар’єри. На даний момент центри кар’єри функціонують на базі 260 закладів системи П(ПТ)О. І що це тільки початок.
⠀⠀Продовжила вітальне слова Ольга Коваль – народний депутат України. І тут приємно знати, що в парламенті розуміють, що без фахівців неможливий розвиток жодного з напрямків діяльності в країні, що росте попит на «часткову кваліфікацію», тобто короткострокові курси.
⠀⠀Із вкрай важливою темою виступила Ірина Шумік – Генеральний директор директорату професійної освіти: «Сучасні виклики і можливості для молоді у розвитку кар’єри». Тут висвітлено та розглянуто питання проблем та досягнень в сфері профорієнтації; розроблено спільні проекти з партнерами, де проводяться в форматі онлайн тренінгові заходи та курси; на їх базах створено Ресурсний хаб та презентовано пілотний інструментарій для центрів розвитку кар’єри; проведено цикл тренінгів для педпрацівників на профорієнтаційні теми; перекладено 30 польських онлайн курсів та триває адаптація їх для розміщення на онлайн платформі; розробляється 60 модулів (курсів) для онлайн навчання та багато інших заходів.
⠀⠀До участі у конференції в якості спікерів було залучено експертів кар’єрного консультування у країнах Європи. Так свій виступ презентував Флоріан Кадлец – експерт з розвитку людського капіталу Європейського Фонду освіти (ETF). Була приділена увага інтеграції в навчальні плани конкретних навчальних матеріалів.
⠀⠀Від керівництва команди EU4Skills з презентацією виступила Ольга Пушина. Тут увага приділена питанню підтримки кар’єрного консультування у межах Проєкту «EU4Skills». Тут обговорювали цілі за напрямками діяльності, формати їх проведення. Робота ведеться з 55 закладами П(ПТ)О з 7 областей України. Залучено 570 здобувачів освіти, 919 викладачів та 16 зовнішніх експертів з приватного, державного та громадського секторів. Загальна чисельність учасників, у т.ч. онлайн, складає майже 9500 учнів та освітян. А це 48 навчальних заходів за 9 різними темами у 7 регіонах та 3 національні конференції. Розроблено 21 план дій та порадник із кращими практиками для оптимізації роботи Центрів розвитку кар’єри закладів П(ПТ)О. Тут про здобути можна говорити ще довго.
⠀⠀Від роботодавців виступила Олена Колеснікова – заступник виконавчого директора Федерації металургів України. Інформація про очікування роботодавців: готовність працівників до неперервного навчання, постійного підвищення кваліфікації; швидке засвоєння інформації, відкритість до опанування цифрових інструментів та інтеграція в суміжні галузі; модульна освіта, навчання дорослих; умови для швидкого навчання частковим професійним кваліфікаціям (мікрокваліфікаціям), з урахуванням забезпечення якості підготовки; розвиток програм короткострокової підготовки в системі освіти як інструменту, що забезпечує гнучкість кар’єрної траєкторії людини.
⠀⠀Із виступами та презентаціями були також заслухані:
- голова ГО «Волинський ресурсний центр», Василь Кашевський. Він вів мову про розвиток підприємницьких якостей у здобувачів освіти.
- випускниця ПТУ №8 м.Чернівці, Марія Гемблюк-Даскалюк. Вона презентувала свій практичний досвід відкриття власної справи.
⠀⠀Цікавим практичним моментом заходу було проведення панельної дискусію зі здобувачами освіти, де ми почули питання-відповіді та погляди здобувачів на їх професійне майбутнє.
⠀⠀І на завершення конференції учасники мали змогу відвідати Київський професійний коледж з посиленою військовою та фізичною підготовкою. Тут ми ознайомились зі специфікою роботи навчального закладу, матеріально-технічною базою, почули відповіді на задані питання.
⠀⠀EU4Skills – кращі навички для сучасної України, і цим все сказано! Адже EU4Skills є спільною програмою ЄС та його держав-членів: Німеччини, Фінляндії, Польщі та Естонії.
⠀⠀І на останок додам уривок зі звіту інституту МакКінзі: «Протягом наступних 10-15 років впровадження технологій автоматизації та штучного інтелекту змінять робоче місце. Ці зміни вимагатимуть від працівників у всьому світі поглиблення наявних навичок або отримання нових. Компаніям також доведеться переглянути те, як організовано роботу в їхніх організаціях. До 2030 року попит на м’які навички збільшиться на 22% у Європі та 26% у США»
Учасник конференції, заступник директора з навчально-методичної роботи ДНЗ «Запорізьке вище професійне училище «Моторобудівник»
Ілля Сіріньок