EU4Skills. Роль центрів кар’єри у професійній освіті: наші спільні здобутки

10 березня 2023 року, Київ. Всеукраїнська конференція «Роль центрів кар’єри у професійній освіті: наші спільні здобутки». Тут організатори не перестають дивувати місцем проведення. Цього разу обрано локацію Освіторія HUB (https://hub.osvitoria.org/) – затишна місцина, що стимулює та надихає на плідну роботу з зазначеного вище напрямку.

Сучасні проблеми профорієнтації, кращий досвід роботи центрів кар’єри закладів П(ПТ)О та їхній подальший розвиток. Про це йшла мова на конференції.

Захід розпочато з вітальних слів Міністра освіти і науки України – Сергія Шкарлета, який підняв питання розширення мережі закладів, що можуть стати центрами кар’єри. На даний момент центри кар’єри функціонують на базі 260 закладів системи П(ПТ)О. І що це тільки початок.

Продовжила вітальне слова Ольга Коваль – народний депутат України. І тут приємно знати, що в парламенті розуміють, що без фахівців неможливий розвиток жодного з напрямків діяльності в країні, що росте попит на «часткову кваліфікацію», тобто короткострокові курси.

Із вкрай важливою темою виступила Ірина Шумік – Генеральний директор директорату професійної освіти: «Сучасні виклики і можливості для молоді у розвитку кар’єри». Тут висвітлено та розглянуто питання проблем та досягнень в сфері профорієнтації; розроблено спільні проекти з партнерами, де проводяться в форматі онлайн тренінгові заходи та курси; на їх базах створено Ресурсний хаб та презентовано пілотний інструментарій для центрів розвитку кар’єри; проведено цикл тренінгів для педпрацівників на профорієнтаційні теми; перекладено 30 польських онлайн курсів та триває адаптація їх для розміщення на онлайн платформі; розробляється 60 модулів (курсів) для онлайн навчання та багато інших заходів.

До участі у конференції в якості спікерів було залучено експертів кар’єрного консультування у країнах Європи. Так свій виступ презентував Флоріан Кадлец – експерт з розвитку людського капіталу Європейського Фонду освіти (ETF). Була приділена увага інтеграції в навчальні плани конкретних навчальних матеріалів.

Від керівництва команди EU4Skills з презентацією виступила Ольга Пушина. Тут увага приділена питанню підтримки кар’єрного консультування у межах Проєкту «EU4Skills». Тут обговорювали цілі за напрямками діяльності, формати їх проведення. Робота ведеться з 55 закладами П(ПТ)О з 7 областей України. Залучено 570 здобувачів освіти, 919 викладачів та 16 зовнішніх експертів з приватного, державного та громадського секторів. Загальна чисельність учасників, у т.ч. онлайн, складає майже 9500 учнів та освітян. А це 48 навчальних заходів за 9 різними темами у 7 регіонах та 3 національні конференції. Розроблено 21 план дій та порадник із кращими практиками для оптимізації роботи Центрів розвитку кар’єри закладів П(ПТ)О. Тут про здобути можна говорити ще довго.

Від роботодавців виступила Олена Колеснікова – заступник виконавчого директора Федерації металургів України. Інформація про очікування роботодавців: готовність працівників до неперервного навчання,  постійного підвищення кваліфікації; швидке засвоєння інформації, відкритість до опанування  цифрових інструментів та інтеграція в суміжні галузі; модульна освіта, навчання дорослих; умови для швидкого навчання частковим професійним  кваліфікаціям (мікрокваліфікаціям), з урахуванням  забезпечення якості підготовки; розвиток програм короткострокової підготовки в системі  освіти як інструменту, що забезпечує гнучкість кар’єрної  траєкторії людини.

Із виступами та презентаціями були також заслухані:

  • голова ГО «Волинський ресурсний центр», Василь Кашевський. Він вів мову про розвиток підприємницьких якостей у здобувачів освіти.
  • випускниця ПТУ №8 м.Чернівці, Марія Гемблюк-Даскалюк. Вона презентувала свій практичний досвід відкриття власної справи.

Цікавим практичним моментом заходу було проведення панельної дискусію зі здобувачами освіти, де ми почули питання-відповіді та погляди здобувачів на їх професійне майбутнє.

І на завершення конференції учасники мали змогу відвідати Київський професійний коледж з посиленою військовою та фізичною підготовкою. Тут ми ознайомились зі специфікою роботи навчального закладу, матеріально-технічною базою, почули відповіді на задані питання.

EU4Skills – кращі навички для сучасної України, і цим все сказано! Адже EU4Skills є спільною програмою ЄС та його держав-членів: Німеччини, Фінляндії, Польщі та Естонії.

І на останок додам уривок зі звіту інституту МакКінзі: «Протягом наступних 10-15 років впровадження технологій автоматизації та штучного інтелекту змінять робоче місце. Ці зміни вимагатимуть від працівників у всьому світі поглиблення наявних  навичок або отримання нових. Компаніям також доведеться переглянути те, як організовано роботу в їхніх організаціях. До 2030 року попит на м’які навички збільшиться на 22% у Європі та 26% у США»

Учасник конференції, заступник директора з навчально-методичної роботи ДНЗ «Запорізьке вище професійне училище «Моторобудівник»

                                      Ілля Сіріньок