Методичні рекомендації щодо забезпечення проведення навчальних занять за допомогою дистанційних технологій у закладах загальної середньої освіти (іноземні мови)

Методичні рекомендації
щодо забезпечення проведення навчальних занять за допомогою дистанційних технологій у закладах загальної середньої освіти(іноземні мови)

Онлайн урок вже не екзотика, це вимога сьогодення, один із викликів, які постали перед людством у час пандеміі,  це новий освітній досвід, як для учнів, так і для вчителів.  За останні роки онлайн уроки стають дедалі популярнішими у царині вивчення іноземних мов. Мільйони вчителів були вимушені стрімко перейти на нові рейки онлайн навчання, що спричинило певні складнощі для переважної більшості учителів. Гарна новина у тому, що методика викладання предмета не змінилася, і питання полягає лише в адаптації методики з урахуванням сучасних онлайн інструментів.

Вибір платформи для проведення уроків

Якщо вчителі вже відвідували вебінари або онлайн конференції, тоді вони

мають уяву про те, як проходить урок, навіть якщо їм ще не довелося проводитиїх самим.

Для уроків в онлайн режимі характерні такі риси:

– можливість і вчителю, і учням використовувати аудіо та відео інструменти, щоб бачити і чути один одного;

– функція «підняти руку» для звернення до вчителя/учня;

– функція «включити» або «виключити» мікрофон вчителя/учня;

– функція «чат», де можна писати запитання або зауваження;

– функція «інтерактивна біла дошка»;

– функція «поділитися» екраном (слайдами, документами, тощо) вчителя, або учнів;

– функція «створення виділених зон» для парної або групової роботи.

Наводимо перелік популярних платформ.

Skype – дуже популярний інструмент, знайомий багатьом учителям і учням, хоча він і не має функцій інтерактивної білої дошки та виділених зон, а також має обмеження у кількості учасників у безкоштовній версії. Zoom – надзвичайно популярна платформа серед учителів з повним комплектом рис, наведених вище. Вона безкоштовна для уроків один на один та для групових занять (до 40 хвилин). Adobe Connect таWizIQ мають ще більше характеристик. Вони потребують підписки та оплати, але й мають безкоштовні пробні версії.

Обираючи будь-яку платформу, необхідно ознайомитися з інструкціями, приєднатися до групи користувачів, уважно передивитися навчальні відео. Потім можна самостійно випробувати функції у ролі вчителя, щоб засвоїти необхідні дії. Надалі можна поступово опановувати весь функціонал.

 Підтримка контакту з учнями

Учителі, які працюють з окремими учнями, або з невеликими групами, підтримують зв’язок за допомогою електронної пошти, Viber, WhatsApp або Slack. Але якщо вчителю потрібно задати домашнє завдання, надіслати документ, запропонувати тест, краще вибрати навчальну платформу. Такими можуть бути Google Classroom, Human Школа, Edmodo та інші. Попитом користуються добре відомі інструменти комунікації та зворотного зв’язку, які сприяють незалежному учінню. Ось неповний перелік безкоштовних програм:

 • Padlet – інтерактивна дошка, на яку можна додавати фото, тексти, документи, аудіо/відео записи;
 • Flipgrid – відео-зона, де можна розміщувати відео з завданнями для учнів, які в свою чергу можуть створити свої відео-матеріали;
 • Actively Learn – можливість додавати запитання або нотатки до статті, або ділитися посиланнями на вебсайт і читати коментарі учнів;
 • Quizlet – створення електронних карток і вікторин для вивчення нової лексики;
 • Storybird – можливість створення з учнями цікавих навчальних книг з ілюстраціями, які можна анонімно поширити в інтернеті.

Перше питання яке виникає це, яким способом синхронним чи асинхронним вчителі планують скористатися. Або іншими словами, чи буде вчитель використовувати онлайн викладання, щоб одночасно зібрати клас у віртуальній аудиторії (синхронно) або буде відправляти учням роботу, та просити їх звітувати про її виконання (асинхронний). Тож, поради щодо роботи за цими двома способами будуть різними.

Вибір платформи для спілкування з учнями

Існує достатня кількість платформ на вибір, кожна з яких має свої переваги та недоліки, і перехід на кожну з них може зайняти певний час. Зважаючи на те, що вчителям, ймовірно, потрібно багато часу на спілкування з учнями у рамках свого навантаження (декілька паралелей та декілька класів на паралелі), то, звісно, що краще орієнтуватися на відносно просте програмне забезпечення. Учителі можуть, наприклад, скористатися Skype, який надає відео зв’язок, текстовий чат, обмін екраном та запис. Додаткові функції, як-от «зустрітися зараз», дозволять учителям об’єднати всіх учнів у одну групу. Мінусом є те, що не всі користуються Skype, він потребує створення облікового запису, що може призвести до розголосу персональних даних. До того ж, безкоштовна версія Skype дозволяє об’єднати в групу лише до 10 осіб. Якщо вчителі мають обліковий запис Google, наприклад, користуються Gmail, то вони мають безкоштовний доступ до Google Meet (раніше Google Hangouts). Google Meet дозволяє встановити безпечний голосовий або відео зв’язок зі 100 особами. Google також має вбудовану платформу Google Classroom, якою можна скористатися як для синхронного, так і для асинхронного навчання. ZOOM платформа, з якою працюють наразі багато шкіл в усьому світі, є безкоштовною для використання протягом 40 хвилин, але для організації навчання великої кількості класів протягом довшого часу школі потрібно буде оплачувати користування цією платформою. Однією з переваг ZOOM є те, що учням не обов’язково створювати обліковий запис і піблікувати власні контактні дані. Для приєднання достатньо натиснути на посилання і ввести пароль. ZOOM має функцію «сесійні зали», що дозволяє організувати парну та групову роботу.

Додаткові технології, які можуть знадобитися

Зрозуміло, що для організації онлайн навчання окрім інтернет-платформизнадобиться підключення до мережі Інтернет. Розповсюдженою технологією є

Wi-Fi, яка, зазвичай забезпечує надійний зв’язок. Проте, у випадку масового підключення її пропускна здатність може бути недостатньою. Тому бажано підключити комп’ютер до кабельної мережі, що надасть стійкіший зв’язок. Ефективне синхронне онлайн навчання потребує аудіо та відео зв’язку. Мікрофони, динаміки і камери, здебільшого, вбудовані у ноутбуки, смартфони, планшети. Проте, вони не завжди можуть забезпечити якісний звук. Тому рекомендується використовувати гарнітуру.

Планування й організація уроків онлайн

Плануючи онлайн уроки, варто пам’ятати: «менше означає більше». Кожна активність онлайн, ймовірно, потребуватиме більше часу, ніж у звичайному класі. На початку і протягом кожного заняття можуть виникати невеликі проблеми з підключенням, звуком, камерою, онлайн інструментами. Заплануйте 2-3 хвилини на початку уроку для того, щоб переконатися, що всі підключилися, чують і бачать. Передбачте певну кількість часу на непердбачувані ситуації, якот: нестійкий інтернет зв’язок, «зависання» програми тощо. Оскільки учні звичні до роботи з підручниками, доречно використовувати їх і під час уроків онлайн. Хоча, очевидно, певні активності потребуватимуть значної адаптації. Наприклад, можливо, не доцільно пропонувати учням просто читати підручник або слухати великі тексти під час уроку в ZOOM. Натомість, варто застосувати елементи «перевернутого класу» і попросити учнів прочитати або прослухати текст до уроку, а час на уроці витратити на обговорення та виконання різноманітних завдань. Опрацювання граматики та лексики можна здійснювати за допомогою підручників, дошки або PowerPoint. Багато вчителів також діляться документами Google або файлами Microsoft OneNote, з якими учні працюють спільно. Маючи посилання, та використовуючи спільний доступ до екрану, учні можуть бачити доробки один одного. Учні також можуть писати у зошитах і демонтрувати роботу через камеру. Учителі також можуть використовувати традиційні засоби навчання, як-от картки, показуючи їх на камеру.

Зворотний зв’язок

Здійснення зворотного зв’язку, зокрема, отримання відповідей, відгуків, коментарів, може виявитися найскладнішим. Деякі платформи мають функції, які можуть стати у пригоді. Функція «Піднести руку» допомагає з’ясувати, хто з учнів готовий відповідати. Учні можуть писати на дошці або анотувати слайд. Відповідати можна і в чаті. Щоб уникати ситуацій, коли один учень розмовляє упродовж тривалого часу, необхідно, насамперед, узгодити певні правила/протоколи спілкування онлайн. Функція «Сесійні зали» дозволяє об’єднати учнів у пари або групи таздійснювати моніторинг виконання завдання кожною окремою парою або групою.

Допомога учням у навчанні онлайн

Розпочинаючи онлайн навчання, не залучайте учнів одразу до виконання складних проєктів. Спочатку переконайтеся, що учні вміють користуватися онлайн інструментами. Сплануйте декілька простих активностей, які мають на меті познайомитися із роботою платформи. Наприклад,

 • Дошка оголошень для спілкування. Дайте учням завдання з читання «упорядкувати інструкції» щодо публікацій на дошці оголошень, а потім попросіть їх розмістити свої відповіді на дошці.
 • «Сесійні зали». Попросіть учнів зайти у свою групу і разом із партнерами відповісти на короткий опитувальник «Знайомство» або «Зустріч після довгої перерви».
 • Електронна пошта для спілкування. Почніть із короткого представлення або обговорення того, чим ви займалися від моменту останньої зустрічі дотепер. Переконайтеся, що учні знають про функцію «Відповісти всім».
 • Функція «Піднести руку». Проведіть швидку розминку «Піднесіть руку, якщо ….” Наприклад, «Піднесіть руку, якщо вам подобається кава», «Піднесіть руку, якщо ви встали до 7 ранку».

Ці завдання мають чіткі мовні цілі, тому учні все ще вмотивовані виконувати їх. Однак, їх справжній намір – це допомогти учням призвичаїтися до роботи на онлайн платформі. Якщо з самого початку не переконатися в тому, що учні опанували онлайн інструменти, це може зашкодити подальшому навчанню, відволікаючи учнів на технічні питання.

Розвиток упевненості під час роботи в інтернеті

Однією з особливостей онлайн навчання є те, що багато хто почуває себе впевненіше, висловлюючись онлайн. Ті, хто, зазвичай, соромиться виступати навіть перед невеликою групою очно, може викласти повідомлення у соцмережі для всього світу. Але це можна легко зруйнувати, якщо не бути обережним із зворотним зв’язком. Адже без взаємодії віч-на-віч, без заохочуючого виразу обличчя, зауваги можуть сприйматися як різка критика. Тож, будьте гуманними:

 • поєднуйте загальну та особисту похвалу; навіть коротке миттєве повідомлення, на кшталт «Молодці! Справилися із …” може сприяти підвищенню впевненості;
 • уникайте негайних виправлень публічно, це можна зробити у приватних повідомленнях;
 • заохочуйте взаємодію на дошці оголошень, ставлячи завдання, які потребують публікацій на дошці та відгуків на них;
 • узгодьте з учнями етикет щодо спілкування і співпраці онлайн, особливо щодо взаємовиправлення та взаємооцінювання.

Чіткі інструкції

Необхідність надання чітких інструкцій може здаватися очевидною, але оскільки здійснювати моніторинг роботи учнів під час онлайн уроків набагато складніше, чіткі інструкції стають ще важливішими. Інструктуйте учнів не поспішаючи; переконайтесь, що всі зрозуміли завдання. Обговоріть з учнями намір активності; за можливості продемонструйте, що треба зробити/наведіть приклад; надавайте інструкції покроково, за можливості з візуальною підтримкою; обов’язково перевірте, як учні зрозуміли інструкції. Все це дозволить уникнути втрати мотивації, яка може виникати від того, що учні відчувають, що вони витратили час, роблячи щось не так.

Асинхронне навчання

Однією із найпопулярніших нині платформ для дистанційного навчання є Google Classroom/Google Клас. Google Клас уможливлює вчителям швидко створювати, урізноманітнювати й упорядковувати завдання; встановлювати зворотний зв’язок; легко спілкуватися з усім класом та з кожним учнем/ученицею окремо. Всі виконані завдання учнів автоматично зберігаються на Google Диску, що дозволяє за потреби неодноразово переглядати їх. У Google Класі можна працювати з Google Документами, Google Диском, Gmail, YouTube, завантажувати аудіо та відео матеріали. Вчителі можуть робити оголошення, ставити запитання, коментувати роботу учнів у реальному часі, атакож  відслідковувати виконання завдань, перевіряти та оцінювати роботу. Учні дізнаються, яку роботу їм потрібно виконати, на сторінці завдань. Для учнів Google Клас веде облік виконаних та не виконаних завдань, а також оцінок та коментарів. Нині побутує достатня кількість сервісів обміну повідомленнями: як-от: WhatsApp, Viber, Messenger тощо. Будь-який з них можна ефективно використати і для дистанційного навчання мови.

Пропонуємо кілька адаптованих порад від Oxford University Press щодовикористання сервісу WhatsApp, зокрема функцій текст, фото, відео, аудіо та смайлики.

 • Заповнення пропусківУчень/учениця переглядає підручник і вибирає речення. Записує речення у WhatsApp повідомленні, але пропускає одне слово, поставивши знак підкреслення ( ) на його місці. Потім надсилає повідомленняоднокласнику/однокласниці. Адресанту потрібно надіслати у відповідьпропущене слово.
 • Речення з помилками

Учень/учениця переглядає підручник і вибирає речення. Записує речення у WhatsApp повідомленні, але робить граматичну, орфографічну або лексичну помилку. Потім надсилає повідомлення однокласнику/однокласниці для перевірки. Адресанту потрібно надіслати у відповідь виправлене речення.

 • Викресли зайве

Учень/учениця записує у WhatsApp повідомленні чотири слова, одне з яких відрізняється від інших трьох. Потім надсилає повідомлення однокласнику/ однокласниці. Адресанту потрібно надіслати у відповідь зайве слово і пояснити свій вибір.

 • Дистанційне інтерв’ю

Учень/учениця робить аудіо запис запитань, які хоче поставити однокласникам. Потім надсилає запис однокласникам по черзі. Адресанти роблять аудіо запис відповідей на запитання.

 • Аудіо шоденник

Учні/учениці роблять аудіо записи розповідей про те, що вони роблять протягом дня. Прослухавши записи один одного, вони можуть порівняти до якої міри їхні заняття схожі чи не схожі.

 • 30-ти секундна відео презентація

Учні/учениці готують і записують 30-секундну відео презентацію на обрану тему і надсилають однокласникам.

 • Путівник

Учні/учениці записують коротке відео про місце, яке вони добре знають. Це може бути їхній будинок, мікрорайон, школа тощо. Разом із відео записуються   комертарі.

 • Опиши процес

Учні/учениці вибирають добре знайомий процес, наприклад, приготуваннябутерброда.  Фотографують кожний етап і описують його.

 • Роби те, що я кажу

Учень/учениця записує та надсилає однокласникам аудіо інструкції до дій, які потрібно виконати. Однокласникам потрібно продемонструвати розуміння інструкцій, записавши селфі відео дій, описаних в інструкціях.

 • Історія у смайликах

Учні/учениці вибирають чотири смайлики і надсилають їх однокласникам. Адресантам потрібно написати дуже коротку розповідь, яка містить усі чотири слова/поняття, які відповідають цим смайликам.

Онлайн навчання у багатьох аспектах відмінне від традиційного, але у підсумку, дуже багато з того, що вчителі роблять на уроці в класі, можна перевести в режим онлайн. Все залежить від розуміння функціоналу платформи і підходів до навчання, які ці інструменти забезпечать.

Безкоштовні онлайн-ресурси для організації дистанційного навчання

Англійська мова

Британська Рада

Навчання різних вікових груп: практичні ресурси, плани уроків тощо

https://www.teachingenglish.org.uk/resources

Низка різноманітних коротких курсів для вчителів на FutureLeam

https://www.teachingenglish.org.uk/training

Тематичний блог для вчителів: дистанційне навчання

https://tinyurl.com/y8lesqzd

Путівник із дистанційного навчання

https://tinvurl.com/vdgtesvo

Публікація «Інновації в освіті: дистанційне навчання

https://tinvurl.com/v8kqp5qz

Навчальний відео серіал Word on the street (рівень В1, В2)

https://tinvurl.com/vc44nndh

Аудіо серіал Big City Small World (рівень В1)

https://tinvurl.com/rlgq7i2

Колекція ресурсів для розвитку мовленнєвих умінь

https://learnenglish.britishcouncil.org/skills

Г раматичний практикум

https://learnenglish.britishcouncil.org/grammar

Лексичний практикум

https://learnenglish.britishcouncil.org/vocabularv

Express Publishing

Матеріали для сприймання на слух (рівні А2 – В1), плани уроків, формувальне

оцінювання

https://foliobooks.com.ua/ua-teachers-room 

Безкоштовні ресурси для вчителів від видавництва: робочі аркуші, картки,

аудіо записи, портфоліо та багато іншого

https://tinvurl.com/v9dk9nca

Linguist – Cambridge University Press – MMPublications

Дистанційне навчання (1 – 4 класи):

Quick Minds https://bit.lv/2xGdCeV

Super Safari https://bit.ly/3eHOHtB 

Kid’s Box https://bit.lv/2RXm93H

Дистанційне навчання (5 – 9 класи):

Eyes Open https://bit.lv/2zmAS1R

Think https://bit.lv/3brzFVe

Prepare https://bit.lv/2wXqdK4 

Дистанційне навчання – підготовка до складання Кебриджських екзаменів:

Objective https://bit.lv/2Y2gDRv

Compact https://bit.lv/2RVJ1AA 

Complete https://bit.lv/2Vs2QBN

Fun Skills (Starters) https://tinvurl.com/v9ihesw9

Fun Skills (Movers) https://tinvurl.com/vdvx6o8c

Fun Skills (Flvers) https://tinvurl.com/v83s43rn

Безкоштовний інтерактивний додаток, аудіо, додаткові ресурси, підручники, книги для вчителя та інше до курсу Quick Minds for Ukraine

https://tinvurl.com/v77li6me

Методичні поради, посилання на платформи для організації дистанційного навчання та інше:

Quizlet https://tinvurl.com/v8vl7oel 

Kahoot https://tinvurl.com/v9x5n54z

Blackboard https://tinvurl.com/vd5n42a7

Використання візуальних елементів

https://tinvurl.com/v8gkvof9

Дія та взаємодія – важливі складники дистанційного навчання у початковій школі

https://tinvurl.com/vbhi8jqs

Відеоуроки Smart Junior for Ukraine для учнів 1-3 класів

https://tinvurl.com/vbdmk5qv

Oxford University Press

Навчаємося вдома: вебінари, блоги, корисні поради, ідеї, завдання та інше

https://tinvurl.com/vcsvcuuh

Вчительські спільноти, вебінари, підписка на професійні розсилки, домашнє читання тощо

https://tinvurl.com/v9lcqxuu

Оцінювання: активності, які допомагають учням продемонструвати те, що вони знають

https://tinvurl.com/v7fnqnek

Адаптивне тестування у вивченні англійської мови

https://tinvurl.com/v7vn7 g66

Оцінювання глобальних умінь

https://tinvurl.com/v74fcmzz

Створення тестів для підлітків

https://tinvurl.com/v98koce9

Серія вебінарів для вчителів на тему оцінювання

https://tinvurl.com/v8teipna

Pearson – DINTERNAL EDUCATION

Освітній сайт «Пірсон» Україна

https://www.pearson.eu/cee/ukraine/homepage/

Дистанційне учіння та навчання

https://tinvurl.com/va5e77wl

Вебінари та відео тренінги для вчителів англійської мови

https://tinvurl.com/v9u6avfr

Ресурси для вчителів

https://tinvurl.com/vaz5mcch

Ресурси для учнів

https://tinvurl.com/v79lec3u

Освітній проєкт: уроки наживо

https://tinvurl.com/v9cvmmxx

MACMILLAN EDUCATION

Початкова школа: https://macmillanukraine.com/distance-learning/

Середня та старша школа https://macmillanukraine.com/distance-learning/

Відеоінструкції стосовно роботи з онлайн-ресурсами

https://www.voutube.com/channel/UCv6NceQPLfFGiKuq6l8l-3w/plavlists

Вебінари з експертами по дистанційному навчанню

https://www.macmillanenglish.com/tr/distance-teaching-and-learning-hub/knowhow/webinars

Уроки для дистанційного навчання:

http://www.onestopenglish.com/

Французька мова

Основні інтернет-ресурси з французької мови для різних категорій користувачів, зосереджені на одній платформі

https://kit-francais.glideapp.io

Базовий інтернет-ресурс з французької мови для батьків

https://tinvurl.com/vazfnkcu

Базовий інтернет- ресурс для вчителів французької мови

https://tinvurl.com/v9vviahb

Базовий інтернет-ресурс для учнів, навчальний додаток

https://tinvurl.com/v88q3zv2

Сайти для безкоштовного вивчення французької мови: для учнів усіх рівнів

https://tinvurl.com/v8rdovnx

https://www.boniourdefrance.com/ 

Безкоштовні онлайн тести для перевірки рівня володіння французькою мовою

https://tinvurl.com/vdgg4g2t

https://tinvurl.com/v9sclmem

https://tinvurl.com/vc4a9ehu

Додатки для вивчення французької мови

https://www.lingozing.com/fr/

https://babadum.com/

Французька мова для вчителів і учнів

https://savoirs.rfi.fr/en/apprendre-enseigner

Безкоштовний навчальний кібержурнал для вивчення французької мови в режимі онлайн

https://tinyurl.com/ybxslzms

https://tinyurl.com/ybgtd3ow

https://tinyurl.com/y7xftroq

https://espacevirtuel.emdl.fr/

IFprofsUkraine – соціальна мережа професійного типу, яка обєднує франкомовних освітян України

https://ua.ifprofs.org/

https://tinyurl.com/v9lzo6hy

https://enseigner.tv5monde.com/

Навчальні матеріали для вчителів французької мови, з використанням актуальних подій у Франції та світі

https://tinyurl.com/ybxslzms

https://tinyurl.com/ybgtd3ow

https://espacevirtuel.emdl.fr/

Допоміжний сайт з вивчення французької мови

https://www.zerodeconduite.net/ 

PROFLE+ – навчальна онлайн платформа для вчителів французької мови

https://www.ciep.fr/formation/profle-plus

http://www.cned.fr/inscription/8PFLEDIX

Відкриті курси (MOOC) для викладання французької мови

https://mooc.cavilam.com/

IFOS навчальна платформа для викладання професійної французької мови

https://ifos.institutfrancais.com/

Німецька мова

Дитячий Університет для дітей віком від 8 до 12 років, де вони маютьможливість  навчатися за трьома напрямами: людина, природа, техніка, а також вивчати німецьку мову

https://tinyurl.com/y7p7w6sn

Онлайн-університет JuniorUm для учнів від 12 до 14 років

https://tinyurl.com/yamzdemt

Безкоштовна комп’ютерна гра для учнів віком від 8 до 12 років, яка мотивує їх до вивчення іноземних мов, водночас, допомагає оцінити навчальні досягнення учнів

https://tinyurl.com/ycfap3vw 

Місто слів. Навчальний додаток для опанування лексики рівня A1/A2

https://tinyurl.com/h2tcz7

10 навчальних розділів для опрацювання лексики та граматичних структур на повсякденні теми

https://tinyurl.com/y9ne2nkk

Казки з усього світу

https://tinyurl.com/y78hfalz  

Для вчителів

Безкоштовні вебінари для вчителів німецької мови від Goethe-Institut

https://tinyurl.com/y8lbjfg6

https://tinyurl.com/ychn9gns

Матеріали для навчання, цікаві ідеї для занять, актуальні теми з методики та дидактики німецької мови

https://tinyurl.com/yba2l3c5 

Онлайн платформа Goethe-Institut «Німецька в початковій школі»: добірка матеріалів, які можна використовувати, щоб зробити уроки веселими та різноманітними

https://tinyurl.com/y9srcdx7

Проєкт «Lautstark»: різноманітні дидактичні матеріали до теми «Популярнамузика із Німеччини»

https://tinyurl.com/ycmrcrfd

Художні фільми або відеоролики для мотивації учнів у процесі навчання

https://tinyurl.com/y7laq7l4

Дидактичні матеріали з літератури

https://tinyurl.com/yc4993cf

За матеріалами Методичних рекомендацій МОН України щодо вивчення предметів у 2020-2021 н.р.